Uluslararası SEO ve Ülke Hedefleme

Uluslararası bir SEO stratejisi için bilmeniz gerekenler neler? Hedefleriniz, bütçeniz, hitap edeceğiniz pazar… Tüm bunları birlikte düşündüğünüzde nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor? 

Eğer çok uluslu bir pazara hitap ediyorsanız, SEO stratejinizi de bu amaca yönelik kurgulamalısınız. Ülke çeşitliliği, her ülkenin kullandığı dilin farklı olması, hatta bir ülkede birden çok yabancı veya yerel dilin kullanılması gibi, dikkate almanız gereken birçok ayrıntı var! 

Neyse ki, başarı getirecek uluslararası bir SEO stratejisi kurgulamak imkânsız değil! İşin sırrı, doğru bir planlama yapmaktan geçiyor. Peki ama nasıl? 

Uluslararası SEO’da Domain Seçimi Nasıl Yapılmalı? 

Bazı domain adları, uluslararası literatürde “ccTLD” olarak tanımlanırlar. Nedir bunun Türkçesi derseniz, en anlaşılır bir ifadeyle “ülke kodlu öne çıkan domainler” diyebiliriz. Bu tür domainler, spesifik bir lokasyona hitap ederler. Bunun dışında yine “TLDs” olarak adlandırılan, spesifik bir ülkeyi hedef alan öne çıkan domainler vardır. Bu domainler altında yaratacağınız diğer alt dosya ve alt domainleri de, yine spesifik lokasyonlara hitap eden bir işlevde hazırlayabilirsiniz. 

Bir Ülkeyi Nasıl Hedeflerim?

Uluslararası SEO açısından aşağıdaki görev listesine bir göz atmanızda fayda var!

Ülkeye özgü spesifik bir domain kullanıyor musunuz?

Google Search Console üzerinde hedeflediğiniz lokasyonu tanıttınız mı?

Google My Business üzerinden işletme kaydınızı oluşturdunuz mu?

Web sitenize, iş adresinizi, sokak adı da dahil olmak üzere ayrıntılı bir şekilde eklediniz mi? 

Hosting için lokal bir servis seçmenizde fayda var! (Bunun işin SEO tarafında, kullanışlılık açısından da ek bir katkısı olacaktır)

Link geliştirme çalışmalarınızı da o ülkeye ait web sitelerini hedefleyerek yapın.

Mutlaka ama mutlaka, o ülkenin yerel dilini kullanın! 

Stratejide Dikkate Almanız Gerekenler

Hedefiniz sadece bir ülkeyi değil, birçok ülkeyi kapsıyor. Bu yüzden, hepsini kapsayacak bir strateji hayal etmeniz gayet doğal. Bu noktada dikkat etmeniz gereken iki önemli ipucu var! 

İçerik Pazarlaması

Yukarıda bahsettiğimiz domain adları ile ilerlediğinizde bile, içerik pazarlaması size çok daha geniş bir kapsamda başarı getirecektir. Yani, teknik olarak, içerik pazarlamasının size sadece bir ülke için değil, birçok ülke için fayda sağlayabileceğinden emin olun (Tabii ki, İngilizce’nin kullanıldığı içeriklerden bahsediyoruz)

Güçlü Bir Domain

Uluslararası anlamda güçlü bir domainle, yine İngilizce içeriklerle ilerlerseniz, daha karmaşık ayrıntılı SEO teknikleriyle karşılaştırıldığında, yaratacağı etki tahmininizden de büyük olabilir! 

Bitirirken:

Anlattıklarımız dışında, başarılı bir uluslararası SEO stratejisi için, işin ayrıntılarına girildiğinde, uygulamaya geçirmeniz gereken tabii ki birçok teknik var. Ama yine de, bu bilgiler, genel resme dair size birçok fikir kazandıracaktır. Sizin için en doğru olanı belirlerken; hedefleriniz net olmalı, bütçe ve pazarın durumunu da bu hedefleri belirlerken mutlaka gözden geçirin. 

Yorum yazın

TEKLİF İSTE

TEKLİF İSTE