SEO Ajansı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

r SEO ajansı seçmeden önce, kendinize bazı soruları sormanız gerekir. Böylece, olumsuz deneyimler yaşamaktan, daha en başından kurtulmuş olursunuz. İşte size, markanız için en uygun ajansı seçmenize yardımcı olacak ipuçları!

Değerlendirme ve Araştırma Süreci

Bir SEO ajansının başarısı konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız, müşterilerinden gelen pozitif yorumlar tek başına yeterli olmayabilir. Google Haritalar üzerinden artık bugün birçok şirket, yorum ve değerlendirmeler alıyor. Ve bu değerlendirmeler, oldukça gerçek ve samimi oluyor. Eğer, birlikte çalışmayı düşündüğünüz ajans, üçüncü partilerden de olumlu yorumlar almışsa, ideal ajansınızı buldunuz demektir. 

Dijital Ajanslarla SEO Ajanslarının Ayrımı

Dijital servisler sunan her ajans bir SEO ajansı değildir. Arama Motoru Optimizasyonu, başlı başına ayrı bir iştir. Birçok dijital ajans; sosyal medya, web tasarımı gibi hizmetlerini, zaman içerisinde genişletiyor ve bu servislere SEO’yu da dahil ediyor. Bu noktada, SEO üzerine ajansın ne kadar derinleşmiş olduğunu, uzmanlaşıp uzmanlaşmadığını çok iyi analiz etmeniz gerekir! 

Ne yazık ki dijital ajanslar genel olarak bu alanda uzmanlaşmaya gitmezler. Tabii ki, bu her ajans için geçerli değil, ama iyi bir araştırma yapmakta fayda var. 

Başarı Tablosu

Birlikte ilerlemeyi düşündüğünüz SEO ajansı, şimdiye dek ne tür başarılara sahip? Bu soruyu, aday ajanslara sormak yerine, Google’da küçük çaplı bir araştırma yapabilirsiniz. Müşterilerinin Google’da başarılı olup olmadığına göz atabilirsiniz. Web sitelerinde, değerlendirmede bulunmuş müşteriler varsa, bu yorum ve değerlendirmeler üzerinden hizmet verdikleri müşterileri kolayca tespit edebilmeniz mümkün. 

Fiyat Politikası

Bu noktada, ihtiyaçlarınızı iyi tespit etmelisiniz. İhtiyacınız olmayan bir hizmete para ödemek zorunda değilsiniz. SEO, gerçek anlamda bütçe gerektiren bir hizmet. Bu yüzden, yüksek rakamlar gözünüzü korkutmasın. Ama bu hizmetlerin içerisinde birbirinden çok farklı alt hizmet kalemleri bulunuyor. İşte bu alt hizmet kalemlerini de mümkün olduğunca araştırın. Belki de, sektörünüz çerçevesinde bu servislerden birkaç tanesine ihtiyacınız bulunmuyor olabilir. 

Hizmet Süreci ve Takibi

Bazı SEO ajansları, tüm dijital süreçlerinizi yönetmek, kontrol etmek isteyecektir. Buna, web tasarım gibi ek hizmetler de dahil. Tüm dijital süreçlerinizi tek bir ajans üzerinden yürütürseniz, bunun sizin için en iyi karar olacağını da tavsiye edebilirler. Teknik olarak, haklı da olabilirler! Fakat, bu tür ayrıntılara takılmak yerine, en doğru karar, işi uzmanına bırakmaktır. 

Örneğin; web tasarım hizmeti alacaksanız, bunun uzmanları web tasarım stüdyolarıdır. Eğer, sosyal medya hizmeti almayı planlıyorsanız, başvurmanız gereken adres bu kez sosyal medya ajansları veya içerik ajanslarıdır. 

Aynı şekilde, SEO hizmeti almayı planlıyorsanız, konusunda uzman bir SEO ajansından destek almak en doğrusudur. 

Yorum yazın

TEKLİF İSTE

TEKLİF İSTE