Google Sesli Arama İstatistikleri ve Analizi

Sesli aramaların yarattığı devrim gerçek mi? Sizce, SEO dünyasında hepimizi bekleyen en büyük değişim sesli aramalardan mı gelecek? Bu ve benzeri sorulara yanıt bulabilmek için 3.000 farklı sesli aramayı analiz ettik ve bakın ne tür sonuçlarla karşılaştık! 

Google Home Kullanımı

Artık birçok aile, Google Home’u ev yaşamının bir parçası haline getiriyor. Hatta bazı evlerde birden çok Google Home asistanla karşılaşabilirsiniz. Google, kişiselleştirilmiş verileri “MyActivity” aracılığıyla size geri sunuyor. Ayrıca, sadece sesli aramalar için filtreleme yapabiliyorsunuz. 

Bizim masaya yatırdığımız sesli aramalar verisi sadece Google Home’a ait değil. Tablet veya akıllı telefonlardan yapılan aramaları da kapsıyor. Bu tecrübe ve veriler ışığında, bir aile, sesli aramaları hangi amaçlarla nasıl kullanıyor, bu konuda fikir sahibi olabilirsiniz. 

En Çok Yapılan Aramalar

Evinde Google Home kullanmayı alışkanlık haline getirmiş bir ailede, evde küçük çocuklar da varsa, en çok yapılan sorgu, tahminlerinizden çok farklı olabilir! Bu tür asistanları, sadece sesli arama yapılan birer cihaz gibi değil, bir ailenin üyesi gibi düşünmelisiniz. Çünkü bizim yaptığımız analizde, Google Home’a en çok iletilen uyarının, dur ihtarı olduğunu gördük. Çünkü evde küçük bir çocuk var ve Google Home’u bir oyuncak gibi kullanıyor. Sürekli, sevdiği şarkıların çalmasını istediği için, ailenin diğer üyeleri Google Home’dan birçok defa şarkıyı durdurmasını istemişler.

Listenin ikinci sırasındaki sorgu “shazam”. Yapılan aramalarla ilgili bir etiket bulutu ortaya çıkardığımızda gördük ki, Google Home, evlerde, en çok müzik dinleme ve ışıkları açıp kapatmak gibi pratik amaçlarla kullanılıyor. Arkasından, çalar saatin ayarlanması ve durdurulması gibi yine günlük yaşama işaret eden eylemlerle karşılaştık. 

Akıllı Asistanlarda En Çok Arama Yapılan Ürün Kategorileri

Şimdi gelelim, bizleri daha çok ilgilendirecek, asıl sorgulara. Henüz Ocak 2018’de yapılan farklı bir araştırma, akıllı asistanlarda tüketicilerin en çok hangi kategorideki ürünlerle ilgili arama yaptıklarını açıkça ortaya koyuyor. İlk sırada yine müzik var ve ardından gelen sektör ve ürünler aşağıdaki şekilde sıralanıyor:

Ev İhtiyaçları

Elektronik

Sağlık ve Güzellik

Pet mamaları / diğer evcil hayvan ihtiyaçları 

Market ürünleri 

Ev ve bahçe bakım ürünleri

Bebek ürünleri

SEO Uzmanları Nelere Dikkat Etmesi Gerekiyor?

Eğer bu sektörlerden herhangi birinde faaliyet gösteriyorsanız, sesli aramaları şimdiden radarınıza almanız ve SEO çalışmalarınızı da bunun üzerinden yürütmeniz gerekiyor. 

Son olarak, sorgu uzunluğunun sesli aramalarda daha fazla olduğunu belirtelim. Elle yazılan aramalara göre, sesli sorgularda daha fazla kelime kullanılıyor. Bu da, anahtar kelimelerle ilgili yepyeni bir paradigmanın doğması demek. Kelime sayısı, bazen ortalama 20 kelimeye kadar çıkabiliyor. Kullanıcının hangi amaçla arama yaptığına göre bu sorgu uzunluğu farklılık gösterebiliyor. 

Yorum yazın

TEKLİF İSTE

TEKLİF İSTE