Veri Odaklı SEO Çalışmalarınızda Dengeyi Kaybetmeyin

SEO çalışmaları yaparken, birçok datadan faydalanılır. Doğru olan da bu. Fakat, sonuç odaklı olmayı da ihmal etmemek gerekiyor! Bu yüzden, dengeli bir yaklaşım en iyisidir. Peki, tam olarak neyi kastediyoruz? Bu dengeyi nasıl kurmak gerekiyor? 

Hemen Başlayalım

Eğer sizin için de SEO, hayatınızın bir parçası haline gelmişse, birçok veriyi analiz etmek ve SEO çalışmalarında bu veriler ışığında hareket etmek oldukça doğaldır. Özellikle de, bir ayağınız da pazarlama dünyasındaysa, birçok farklı kaynaktan elde ettiğiniz sayısız veriyle baş etmeniz gerekebilir. Ama diğer taraftan, her işte olduğu gibi, veri dünyasında kaybolmamak, asıl hedefleri kaçırmamak gerekiyor.

Bu işin püf noktası, hedeflerin net olması. Hedefler netleştiğinde neleri takip altına almanız gerektiği de netleşir. Böylece, sınırsız veriyle boğuşmaz, konsantrasyonunuzu ve zamanınızı sizi başarıya ulaştıracak asıl dayata ayırabilirsiniz. 

Enformasyon ve Bilgi Ayrımı 

Her ikisi için de “bilgi” kelimesini kullansak da “enformasyon” ve “bilgi” aynı şey değildir. Takip altına aldığınız enformasyon arttıkça, bilgiden uzaklaşmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü SEO stratejinizi belirlerken sizin için asıl önemli olan şey sonuçtur. Bunu size sağlayan ise enformasyon kalabalığı değil, doğru analizlerle elde ettiğiniz “bilgi”lerdir. 

Enformasyon toplamak, veri toplamak işin en kolay tarafı. Belirli araçlar size bu enformasyonu, datayı zaten sağlıyor. Ama “Ben veriye değil, doğru veriye zaman ayırıyorum.”, diyorsanız işte o zaman doğru yoldasınız demektir. Böylece, “doğru veri” üzerinden “doğru bilgiler” elde ederek SEO çalışmalarınızda verimliliğinizi artırabilirsiniz. 

Nelere Dikkat Etmeli?

Veri toplarken ve veri analiz ederken “Bunu bilmem gerekiyor” dediğiniz alanlara yoğunlaşın. Çoğu kişi “Bunu da bilsem iyi olur” dediği verilerin içerisinde kayboluyor ve zamanını boşa harcıyor.

Ne kadar çok veri toplarsam o kadar iyi, diye düşünebilirsiniz. Fakat önemli olan “kaliteli veri”dir. 

Multitask çalışma anlayışı, yani aynı anda birçok işi yürütebilmek, son zamanlarda popüler olsa da, SEO için hiç de uygun bir çalışma şekli değildir. Bunun yerine, işleri ve görevleri belirli bir plan dahilinde, tek tek ele alın. Böylece, asıl hedefinize daha iyi konsantre olabilirsiniz.

Bitirirken:

Dijital bir çağda yaşıyoruz ve bunun iyi taraflarından birisi de, müşteriyi tanımak. Bizleri başarıya götürecek iç görüler elde etmek için veriye ihtiyacımız olduğu, tartışmasız bir gerçek. Fakat, aşırı enformasyon yüklenmesi gibi bir hata, bizi hedeflerimizden uzaklaştırmamalı. 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ilk adım hedeflerin iyi tanımlanması. Hedeflerinizi iyi tanımlarsanız, hangi verinin, enformasyonun işe yarar olduğunu daha kolay ayırt edebilirsiniz. 

Yorum yazın

TEKLİF İSTE

TEKLİF İSTE