Google News Meta Keyword Etiketi Kalktı Mı?

Google, uzun yıllardır, habercilik ve yayıncılık sitelerini “news meta keyword tag” olarak bildiğimiz meta etiketleri kullanmaları konusunda teşvik ediyordu. Ancak Google tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre, bu etiketlerin işlevi birkaç ay önce durduruldu!

News Meta Keyword Geçmişi 

Haberler için meta anahtar kelime etiketleri ilk olarak 2012’de tanıtılmıştı. Şu an ise, bu etiketlerin işlevsiz olduğu anlaşıldı. Google, konuyla ilgili bir açıklama yapmadığı için, büyük olasılıkla bugün bile haber siteleri bu etiketleri kullanmaya devam ediyor olabilirler. Haberler için meta anahtar kelime etiketleri, Google’ın ilgili içeriği anlamasında artık herhangi bir fonksiyona sahip değil. Bunun nedeni, Google’ın diğer meta anahtar kelime etiketlerinin fonksiyonunu da zaten durdurmuş olması.

Yapılan Açıklama

Herhangi bir açıklama yapılmasa da, konu, Google’dan Webmaster Trendler Analistlerinden John Mueller’e, yine her zaman alışık olduğumuz gibi Twitter üzerinden soruldu. John Mueller, meta etiketlerin fonksiyonunun durdurulduğunu kabul etti ve şu şekilde ekledi:

“Yakın bir zaman önce, yardım merkezinden çıkışının yapıldığı sırada, bu desteği durduğumuz doğru. Bu etiketleri sayfalarınızda bulundurmaya devam edebilirsiniz, ama Google News için bu etiketleri artık kullanmadığımızı söyleyebilirim.” 

Bu Durumda Haber Siteleri Neler Yapıyor?

Mueller’in Twitter üzerinden yaptığı bu açıklamanın ardından, global birçok haber sitesinin bu meta anahtar kelime etiketlerini artık kullanmadıklarını fark ettik. Eğer siz de kendinizi bir haberci olarak görüyor ve haber içeriklerinizde bu etiketleri sürekli olarak kullanıyorsanız, bundan sonrası için hiç çekinmeden bu kullanımı siz de sonlandırabilirsiniz. 

Yorum yazın

TEKLİF İSTE

TEKLİF İSTE