Google'dan Temel Bir Algoritma Güncellemesi

Google, aramalarda sıralamaları değiştiren, temel bir algoritma güncellemesi yaptığını kabul etti! Webmasterlardan gelen şüpheler üzerine, Google, bu şüphelerin haklı olduğunu doğrulamış oldu ve ekledi: “Eğer, sıralamalarda düşüş yaşadıysanız, önlem almak ya da hataları gidermek adına yapabileceğiniz hiçbir şey yok.”

Güncelleme Detayları 

Google, yeni algoritma güncellemesi ile ilgili yaptığı açıklamada, güncellemeyi “geniş tabanlı, ana bir güncelleme” olarak nitelendirdi! Güncelleme, mart ayının ilk haftası sonlarında gerçekleşti. Peki, ne tür etkileri oldu derseniz, genel olarak aramalarda web sitelerinin hem sırası hem de görünümü değişti. 

Google, Twitter’dan yaptığı açıklamada, her yıl buna benzer algoritma güncellemeleri yaptığını ifade etti. Bu tür güncellemelerde, site sahiplerinin yapabileceği pek bir şey yok. Bu arada, birçok sitenin bu güncellemeden etkilenmediğini de söyleyebiliriz. Başka bir deyişle, sıralamasını aynı şekilde koruyan siteler de var. 

Yapılan duyuruda, dikkat çeken önemli bir ayrıntı da şu şekilde:

“Eğer, web siteniz, sıralamalarda bir düşüş yaşadıysa; bu mutlaka sitenizde belirli hatalar veya eksiklikler olduğu anlamına gelmiyor. Bu güncelleme, daha çok, Google’ın sıralama modellerindeki bir değişimle ilgili. Daha önce, sıralamalarda hak ettiği yeri kazanamayan birçok site, yeni güncellemeden olumlu bir şekilde faydalanmış oldu.”

Google’ın açıklamasından birkaç paragraf paylaşıyoruz:

“Google, genel olarak her gün, arama sonuçlarını iyileştirmek adına güncellemeler yapıyor. Bu güncellemelerden bazıları, daha spesifik alanlara yönelik. Bazıları ise, çok daha geniş kapsamlı etkilere sahip. Geçtiğimiz hafta (Mart ayının ilk haftası kastediliyor), oldukça geniş tabanlı bir algoritma güncellemesi yaptık. Bu tür ana güncellemeleri hemen her yıl rutin bir şekilde uyguluyoruz. 

Her güncelleme için şunu söyleyebiliriz. Güncellemelerden hiçbir şekilde etkilenmeyen birçok web sitesi de olabiliyor. Şu an, sıralamalarda daha düşük performans gösteren sitelerin herhangi bir hatası veya eksiği yok. Güncelleme, daha çok, ödüllendirmekte geç kaldığımız bazı web sitelerine hak ettikleri yeri kazandırmakla ilgili. 

Sitenizin, sıralamalarda eski yerini alması için uygulayabileceğiniz herhangi bir SEO tekniği yok. Bizim tavsiyemiz, kaliteli içerikler üretmeye devam etmeniz. Zamanla, Google sizi de diğer sayfaların önüne geçebilmeniz adına ödüllendirecektir.”

Bitirirken:

SEO gelişmelerini yakından takip edenler, geçtiğimiz hafta sonu, Google’ın yeni bir algoritma güncellemesine gittiğine dair spekülasyonları fark etmiştir. Artık, Google’dan gelen açıklamayla birlikte, bunun bir spekülasyon olmadığını öğrenmiş olduk! 

Yorum yazın

TEKLİF İSTE

TEKLİF İSTE