SEO Uyumlu Makale ve Kullanıcı Dostu URL

Makale üretimi, arama motoru optimizasyonunun en temel kavramlarından birisidir. Buna bağlı olarak, web sitelerinde yer alan içerikler doğrultusunda, arama motorları, siteleri listelerine dahil etmektedirler. Web sitelerinde yayınlanan içerikleri tarayan arama motoru botları, içeriği anlayarak, istenilen sorgularda, makalenin yer aldığı sayfayı kullanıcılara göstermektedir. 

Arama motorları, aynı konuyu anlatan içeriklerin olduğu sayfaları, kalite derecesine göre aramalarda sıralamaktadır. Bu kalite aşağıdaki konular ile belirlenmektedir;

Anahtar Kelime Kullanım Oranı

Bir yazı içeriğinde, kullanılan anahtar kelime tekrarının %3 oranında olması tavsiye edilmektedir. Örnek verecek olursak, bilgisayar ile alakalı 100 kelimelik bir yazıda maksimum 3 kere bilgisayar kelimesi kullanılmalıdır. Bunun nedeni, arama motorları bir yazının kalitesini belirlerken doğal bir yazı olmasına önem vermesidir.

Heading Etiket Kullanımı

Heading etiketi, yazı içeriklerinde yer alan ana başlık ve alt başlıklardır. Ana başlık ve alt başlıklar anahtar kelime ile başlamalı ve doğal olmalıdır.

Yazım Şekli

Yazı içerikleri, web sitesi ziyaretçileri tarafından okunması gerekmektedir. Okunmayan makaleler, arama motorları için yazılmış makale olarak görülmekte ve yazının kalitesiz olduğu arama motorları tarafından algılanarak, aramalarda düşürülmektedir. Sitede yayınlanan tüm yazı içerikleri, kullanıcılar için hazırlanmalı ve okumaya teşvik etmelidir. Buna bağlı olarak, kullanıcılar ile iletişim kuran, çok resmi olmayan dil tercih edilmelidir.

Görsel Kullanımı

Kaliteli makale içerikleri kadar, görsel içerikleri de bir o kadar önemlidir. Buna göre, bir web sitesinde yayınlanan görsel içerikleri, özgün ve kullanıcıların dikkatini çeken özelliklere sahip olması gerekmektedir. Ayrıca, yazı içeriklerinin aralarında, görsellere yer vermek, o yazıyı daha okunabilir ve eğlenceli bir hale sokacaktır. Buda bir kullanıcı deneyimi oluşturmanın önemli adımları arasındadır. 

SEO Uyumlu URL Yapısı

URL bir web sitesine ve sayfalarına ulaşmak için kullanılan harf ve rakamlardan oluşan adreslerdir. Bir web sayfasının URL yapısı, arama motorları tarafından önemsenmektedir. Arama motorları, sayfaların URL’sinden, sayfanın içeriğini anlayabilir ve bu doğrultuda aramalarda görünümünü etkileyebilir. Aynı zamanda, arama motorları, web sitelerinin sayfa URL’sinin, kullanıcıların aklında kalmasının, kullanıcı deneyimi açısında önemli olduğunu belirtmektedir.

Bir kullanıcının, herhangi bir web sitesinin sayfasını ziyaret ettiğinde, o sayfanın kolay ve akılda kalıcı bir URL’si olması durumunda, kullanıcının ilgili sayfayı daha sonrasında tekrar ziyaret etme olasılığı yüksektir. Bu nedenle, web sitesi yazılımcıları, bu doğrultuda yazılımlar geliştirerek, uygun URL yapısında olanak sağlamalıdırlar. SEO uyumlu URL yapısı aşağıdaki örnekte gösterilmiştir;


Yukarıdaki örnekte görüleceği üzere, SEO uyumlu olmayan URL içerisinde, anlamsız karakterler içermektedir. Bunun yanında akılda kalmayan uzun bir yapıya sahiptir. Bir URL’nin, SEO uyumlu olabilmesi için, kısa, anlamlı ve farklı karakterler içermemelidir.

Yorum yazın

TEKLİF İSTE

TEKLİF İSTE